- Loyal
- 248/670-B-MB
248/670-B-MB Bearing | Loyal
| 248/670-B-MB interchange FAG 248/670-B-MB | |
| 248/670-B-MB cross reference FAG 248/670-B-MB | |
| 248/670-B-MB Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 248/670-B-MB |
| m | 175 kg / Weight |
| d | 670 mm |
| D | 820 mm |
| B | 150 mm |
| e | 0,16 |
| Size (mm) | 670x820x150 |
| Width (mm) | 150 |
| ns | 15 mm |
| Y1 | 4,22 |
| Y2 | 6,29 |
| D1 | 775,2 mm |
| ds | 8 mm |
| Y0 | 4,13 |
| nG | 670 1/min / Limiting speed |
| nB | 1/min / Reference speed |
| Cr | 3350000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 9700000 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | 248/670-B-MB |
| Cur | 590000 N |
| rmin | 4 mm |
| ra max | 3 mm |
| da min | 684,6 mm |
| Da max | 805,4 mm |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 820 |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



248/670-B-MB PDF download