- Loyal
- 248/670 CAMA/W20
248/670 CAMA/W20 Bearing | Loyal
| 248/670 CAMA/W20 interchange SKF 248/670 CAMA/W20 | |
| 248/670 CAMA/W20 cross reference SKF 248/670 CAMA/W20 | |
| 248/670 CAMA/W20 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 248/670 CAMA/W20 |
| K | 9 mm |
| d | 670 mm |
| D | 820 mm |
| B | 150 mm |
| Size (mm) | 820x670x150 |
| Width (mm) | 150 |
| Mass bearing | 172 kg |
| D1 | 772 mm |
| d2 | 726 mm |
| Bearing number | 248/670 CAMA/W20 |
| Limiting speed | 700 r/min |
| Reference speed | 400 r/min |
| ra max. | 3 mm |
| Da max. | 805 mm |
| da min. | 685 mm |
| Bore Diameter (mm) | 820 |
| Outer Diameter (mm) | 670 |
| ra - max. | 3 mm |
| Calculation factor e | 0.16 |
| da - min. | 685 mm |
| Da - max. | 805 mm |
| r1,2 min. | 4 mm |
| D1 ≈ | 772 mm |
| d2 ≈ | 726 mm |
| r1,2 - min. | 4 mm |
| Calculation factor - e | 0.16 |
| Basic dynamic load rating C | 3598 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 3598 kN |
| Fatigue load limit Pu | 655 kN |
| Calculation factor Y1 | 4.2 |
| Calculation factor Y2 | 6.3 |
| Calculation factor Y0 | 4 |
| Calculation factor - Y0 | 4 |
| Calculation factor - Y2 | 6.3 |
| Calculation factor - Y1 | 4.2 |
| Fatigue load limit - Pu | 655 kN |
| Basic static load rating C0 | 9500 kN |
| Basic static load rating - C0 | 9500 kN |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



248/670 CAMA/W20 PDF download