- Loyal
- 248/670
248/670 Bearing | Loyal
| 248/670 interchange ISB 248/670 | |
| 248/670 cross reference ISB 248/670 | |
| 248/670 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 248/670 |
| D | 820 mm |
| d | 670 mm |
| B | 150 mm |
| C | 150 mm |
| K | 9 mm |
| Weight | 172 Kg |
| Size (mm) | 670x820x150 |
| Width (mm) | 150 |
| Bearing number | 248/670 |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 820 |
| (Grease) Lubrication Speed | 535,5 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 3048 kN |
| Basic static load rating (C0) | 9310 kN |
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



248/670 PDF download