- Loyal
- NU211E
NU211E Bearing | Loyal
| NU211E interchange NTN-SNR NU211E | |
| NU211E cross reference NTN-SNR NU211E | |
| NU211E Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU211E |
| D | 100,000 mm |
| d | 55,000 mm |
| B | 21,000 mm |
| C | 21,000 mm |
| Size (mm) | 55x100x21 |
| Width (mm) | 21,000 |
| Bearing number | NU211E |
| Bore Diameter (mm) | 55,000 |
| Outer Diameter (mm) | 100,000 |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2



NU211E PDF download