- Loyal
- L-1360
L-1360 Bearing | Loyal
| L-1360 interchange NMB L-1360 | |
| L-1360 cross reference NMB L-1360 | |
| L-1360 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | L-1360 |
| D | 13 mm |
| d | 6 mm |
| B | 3,5 mm |
| C | 3,5 mm |
| L | 10,98 mm |
| L1 | 8 mm |
| r min. | 0,15 mm |
| Size (mm) | 6x13x3.5 |
| Width (mm) | 3,5 |
| Bearing number | L-1360 |
| Bore Diameter (mm) | 6 |
| Outer Diameter (mm) | 13 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1,083 kN |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



L-1360 PDF download