- Loyal
- L-1150ZZ
L-1150ZZ Bearing | Loyal
| L-1150ZZ interchange NMB L-1150ZZ | |
| L-1150ZZ cross reference NMB L-1150ZZ | |
| L-1150ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | L-1150ZZ |
| D | 11 mm |
| d | 5 mm |
| B | 5 mm |
| C | 5 mm |
| L | 9,54 mm |
| L1 | 6,4 mm |
| r min. | 0,15 mm |
| Size (mm) | 5x11x5 |
| Width (mm) | 5 |
| Bearing number | L-1150ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 5 |
| Outer Diameter (mm) | 11 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,714 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4



L-1150ZZ PDF download