- Loyal
- L-1060SS
L-1060SS Bearing | Loyal
| L-1060SS interchange NMB L-1060SS | |
| L-1060SS cross reference NMB L-1060SS | |
| L-1060SS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | L-1060SS |
| D | 10 mm |
| d | 6 mm |
| B | 3 mm |
| C | 3 mm |
| L | 9,04 mm |
| L1 | 6,95 mm |
| r min. | 0,1 mm |
| Size (mm) | 6x10x3 |
| Width (mm) | 3 |
| Bearing number | L-1060SS |
| Bore Diameter (mm) | 6 |
| Outer Diameter (mm) | 10 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,457 kN |
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



L-1060SS PDF download