- Loyal
- L-520
L-520 Bearing | Loyal
| L-520 interchange NMB L-520 | |
| L-520 cross reference NMB L-520 | |
| L-520 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | L-520 |
| D | 5 mm |
| d | 2 mm |
| B | 1,5 mm |
| C | 1,5 mm |
| L | 4 mm |
| L1 | 2,9 mm |
| r min. | 0,08 mm |
| Size (mm) | 2x5x1.5 |
| Width (mm) | 1,5 |
| Bearing number | L-520 |
| Bore Diameter (mm) | 2 |
| Outer Diameter (mm) | 5 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,187 kN |
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



L-520 PDF download