- Loyal
- L-1910ZZ
L-1910ZZ Bearing | Loyal
| L-1910ZZ interchange NMB L-1910ZZ | |
| L-1910ZZ cross reference NMB L-1910ZZ | |
| L-1910ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | L-1910ZZ |
| D | 19 mm |
| d | 10 mm |
| B | 7 mm |
| C | 7 mm |
| L | 17,44 mm |
| L1 | 12,32 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| Size (mm) | 10x19x7 |
| Width (mm) | 7 |
| Bearing number | L-1910ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 10 |
| Outer Diameter (mm) | 19 |
| Basic dynamic load rating (C) | 2,123 kN |
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



L-1910ZZ PDF download