- Loyal
- L-1790
L-1790 Bearing | Loyal
| L-1790 interchange NMB L-1790 | |
| L-1790 cross reference NMB L-1790 | |
| L-1790 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | L-1790 |
| D | 17 mm |
| d | 9 mm |
| B | 4 mm |
| C | 4 mm |
| L | 14,84 mm |
| L1 | 11,2 mm |
| r min. | 0,2 mm |
| Size (mm) | 9x17x4 |
| Width (mm) | 4 |
| Bearing number | L-1790 |
| Bore Diameter (mm) | 9 |
| Outer Diameter (mm) | 17 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1,724 kN |
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



L-1790 PDF download