- Loyal
- L-1680DD
L-1680DD Bearing | Loyal
| L-1680DD interchange NMB L-1680DD | |
| L-1680DD cross reference NMB L-1680DD | |
| L-1680DD Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | L-1680DD |
| D | 16 mm |
| d | 8 mm |
| B | 5 mm |
| C | 5 mm |
| L | 14,18 mm |
| L1 | 9,68 mm |
| r min. | 0,2 mm |
| Size (mm) | 8x16x5 |
| Width (mm) | 5 |
| Bearing number | L-1680DD |
| Bore Diameter (mm) | 8 |
| Outer Diameter (mm) | 16 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1,606 kN |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



L-1680DD PDF download