- Loyal
- L-1680
L-1680 Bearing | Loyal
| L-1680 interchange NMB L-1680 | |
| L-1680 cross reference NMB L-1680 | |
| L-1680 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | L-1680 |
| D | 16 mm |
| d | 8 mm |
| B | 4 mm |
| C | 4 mm |
| L | 13,4 mm |
| L1 | 10,3 mm |
| r min. | 0,2 mm |
| Size (mm) | 8x16x4 |
| Width (mm) | 4 |
| Bearing number | L-1680 |
| Bore Diameter (mm) | 8 |
| Outer Diameter (mm) | 16 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1,606 kN |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8



L-1680 PDF download