- Loyal
- 21315AXK
21315AXK Bearing | Loyal
| 21315AXK interchange NACHI 21315AXK | |
| 21315AXK cross reference NACHI 21315AXK | |
| 21315AXK Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 21315AXK |
| C | 37 mm |
| d | 75 mm |
| D | 160 mm |
| B | 37 mm |
| r min. | 2,1 mm |
| Weight | 3,95 Kg |
| Size (mm) | 75x160x37 |
| Width (mm) | 37 |
| Bearing number | 21315AXK |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 160 |
| Calculation factor (e) | 0,27 |
| (Oil) Lubrication Speed | 5550 r/min |
| Calculation factor (Y0) | 2,44 |
| Calculation factor (Y1) | 2,5 |
| (Grease) Lubrication Speed | 4350 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 325 kN |
| Basic static load rating (C0) | 286 kN |
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



21315AXK PDF download