- Loyal
- 21312EX1
21312EX1 Bearing | Loyal
| 21312EX1 interchange NACHI 21312EX1 | |
| 21312EX1 cross reference NACHI 21312EX1 | |
| 21312EX1 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 21312EX1 |
| C | 31 mm |
| d | 60 mm |
| D | 130 mm |
| B | 31 mm |
| r min. | 2,1 mm |
| Weight | 2,1 Kg |
| Size (mm) | 60x130x31 |
| Width (mm) | 31 |
| Bearing number | 21312EX1 |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| Calculation factor (e) | 0,24 |
| (Oil) Lubrication Speed | 4800 r/min |
| Calculation factor (Y0) | 2,72 |
| Calculation factor (Y1) | 2,78 |
| (Grease) Lubrication Speed | 3800 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 238 kN |
| Basic static load rating (C0) | 193 kN |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000



21312EX1 PDF download