- Loyal
- 21312AX
21312AX Bearing | Loyal
| 21312AX interchange NACHI 21312AX | |
| 21312AX cross reference NACHI 21312AX | |
| 21312AX Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 21312AX |
| C | 31 mm |
| d | 60 mm |
| D | 130 mm |
| B | 31 mm |
| r min. | 2,1 mm |
| Weight | 2,19 Kg |
| Size (mm) | 60x130x31 |
| Width (mm) | 31 |
| Bearing number | 21312AX |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| Calculation factor (e) | 0,29 |
| (Oil) Lubrication Speed | 6750 r/min |
| Calculation factor (Y0) | 2,31 |
| Calculation factor (Y1) | 2,36 |
| (Grease) Lubrication Speed | 5250 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 228 kN |
| Basic static load rating (C0) | 192 kN |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16



21312AX PDF download