- Loyal
- 21311EX1
21311EX1 Bearing | Loyal
| 21311EX1 interchange NACHI 21311EX1 | |
| 21311EX1 cross reference NACHI 21311EX1 | |
| 21311EX1 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 21311EX1 |
| C | 29 mm |
| d | 55 mm |
| D | 120 mm |
| B | 29 mm |
| r min. | 2 mm |
| Weight | 1,7 Kg |
| Size (mm) | 55x120x29 |
| Width (mm) | 29 |
| Bearing number | 21311EX1 |
| Bore Diameter (mm) | 55 |
| Outer Diameter (mm) | 120 |
| Calculation factor (e) | 0,25 |
| (Oil) Lubrication Speed | 5600 r/min |
| Calculation factor (Y0) | 2,65 |
| Calculation factor (Y1) | 2,71 |
| (Grease) Lubrication Speed | 4500 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 200 kN |
| Basic static load rating (C0) | 165 kN |
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



21311EX1 PDF download