- Loyal
- L-940
L-940 Bearing | Loyal
| L-940 interchange NMB L-940 | |
| L-940 cross reference NMB L-940 | |
| L-940 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | L-940 |
| D | 9 mm |
| d | 4 mm |
| B | 2,5 mm |
| C | 2,5 mm |
| L | 7,48 mm |
| L1 | 5,2 mm |
| r min. | 0,1 mm |
| Size (mm) | 4x9x2.5 |
| Width (mm) | 2,5 |
| Bearing number | L-940 |
| Bore Diameter (mm) | 4 |
| Outer Diameter (mm) | 9 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,641 kN |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



L-940 PDF download