- Loyal
- L-520ZZ
L-520ZZ Bearing | Loyal
| L-520ZZ interchange NMB L-520ZZ | |
| L-520ZZ cross reference NMB L-520ZZ | |
| L-520ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | L-520ZZ |
| D | 5 mm |
| d | 2 mm |
| B | 2,3 mm |
| C | 2,3 mm |
| L | 4,28 mm |
| L1 | 2,9 mm |
| r min. | 0,08 mm |
| Size (mm) | 2x5x2.3 |
| Width (mm) | 2,3 |
| Bearing number | L-520ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 2 |
| Outer Diameter (mm) | 5 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,187 kN |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



L-520ZZ PDF download