- Loyal
- LF-1170
LF-1170 Bearing | Loyal
| LF-1170 interchange NMB LF-1170 | |
| LF-1170 cross reference NMB LF-1170 | |
| LF-1170 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LF-1170 |
| D | 11 mm |
| d | 7 mm |
| B | 2,5 mm |
| C | 2,5 mm |
| L | 9,83 mm |
| C1 | 0,6 mm |
| D1 | 12,2 mm |
| L1 | 8,1 mm |
| r min. | 0,1 mm |
| Size (mm) | 7x11x2.5 |
| Width (mm) | 2,5 |
| Bearing number | LF-1170 |
| Bore Diameter (mm) | 7 |
| Outer Diameter (mm) | 11 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,449 kN |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



LF-1170 PDF download