- Loyal
- LF-1150
LF-1150 Bearing | Loyal
| LF-1150 interchange NMB LF-1150 | |
| LF-1150 cross reference NMB LF-1150 | |
| LF-1150 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LF-1150 |
| D | 11 mm |
| d | 5 mm |
| B | 3 mm |
| C | 3 mm |
| L | 8,63 mm |
| C1 | 0,8 mm |
| D1 | 12,5 mm |
| L1 | 6,4 mm |
| r min. | 0,15 mm |
| Size (mm) | 5x11x3 |
| Width (mm) | 3 |
| Bearing number | LF-1150 |
| Bore Diameter (mm) | 5 |
| Outer Diameter (mm) | 11 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,714 kN |
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



LF-1150 PDF download