- Loyal
- LF-1060
LF-1060 Bearing | Loyal
| LF-1060 interchange NMB LF-1060 | |
| LF-1060 cross reference NMB LF-1060 | |
| LF-1060 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LF-1060 |
| D | 10 mm |
| d | 6 mm |
| B | 2,5 mm |
| C | 2,5 mm |
| L | 8,73 mm |
| C1 | 0,6 mm |
| D1 | 11,2 mm |
| L1 | 6,95 mm |
| r min. | 0,1 mm |
| Size (mm) | 6x10x2.5 |
| Width (mm) | 2,5 |
| Bearing number | LF-1060 |
| Bore Diameter (mm) | 6 |
| Outer Diameter (mm) | 10 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,457 kN |
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8



LF-1060 PDF download