- Loyal
- LF-850ZZ
LF-850ZZ Bearing | Loyal
| LF-850ZZ interchange NMB LF-850ZZ | |
| LF-850ZZ cross reference NMB LF-850ZZ | |
| LF-850ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LF-850ZZ |
| D | 8 mm |
| d | 5 mm |
| B | 2,5 mm |
| C | 2,5 mm |
| L | 7,26 mm |
| C1 | 0,6 mm |
| D1 | 9,2 mm |
| L1 | 5,8 mm |
| r min. | 0,08 mm |
| Size (mm) | 5x8x2.5 |
| Width (mm) | 2,5 |
| Bearing number | LF-850ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 5 |
| Outer Diameter (mm) | 8 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,274 kN |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8



LF-850ZZ PDF download