- Loyal
- LF-520ZZ
LF-520ZZ Bearing | Loyal
| LF-520ZZ interchange NMB LF-520ZZ | |
| LF-520ZZ cross reference NMB LF-520ZZ | |
| LF-520ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LF-520ZZ |
| D | 5 mm |
| d | 2 mm |
| B | 2,3 mm |
| C | 2,3 mm |
| L | 4,28 mm |
| C1 | 0,6 mm |
| D1 | 6,1 mm |
| L1 | 2,9 mm |
| r min. | 0,08 mm |
| Size (mm) | 2x5x2.3 |
| Width (mm) | 2,3 |
| Bearing number | LF-520ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 2 |
| Outer Diameter (mm) | 5 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,187 kN |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



LF-520ZZ PDF download