- Loyal
- LF-520
LF-520 Bearing | Loyal
| LF-520 interchange NMB LF-520 | |
| LF-520 cross reference NMB LF-520 | |
| LF-520 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LF-520 |
| D | 5 mm |
| d | 2 mm |
| B | 1,5 mm |
| C | 1,5 mm |
| L | 4 mm |
| C1 | 0,5 mm |
| D1 | 6,1 mm |
| L1 | 2,9 mm |
| r min. | 0,08 mm |
| Size (mm) | 2x5x1.5 |
| Width (mm) | 1,5 |
| Bearing number | LF-520 |
| Bore Diameter (mm) | 2 |
| Outer Diameter (mm) | 5 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,187 kN |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2



LF-520 PDF download