- Loyal
- LF-1680
LF-1680 Bearing | Loyal
| LF-1680 interchange NMB LF-1680 | |
| LF-1680 cross reference NMB LF-1680 | |
| LF-1680 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LF-1680 |
| D | 16 mm |
| d | 8 mm |
| B | 4 mm |
| C | 4 mm |
| L | 13,4 mm |
| C1 | 1 mm |
| D1 | 18 mm |
| L1 | 10,3 mm |
| r min. | 0,2 mm |
| Size (mm) | 8x16x4 |
| Width (mm) | 4 |
| Bearing number | LF-1680 |
| Bore Diameter (mm) | 8 |
| Outer Diameter (mm) | 16 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1,606 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



LF-1680 PDF download