- Loyal
- 33108
33108 Bearing | Loyal
| 33108 interchange KBC 33108 | |
| 33108 cross reference KBC 33108 | |
| 33108 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 33108 |
| D | 75 mm |
| d | 40 mm |
| T | 26 mm |
| B | 26 mm |
| C | 20.5 mm |
| a | 18.4 mm |
| Weight | 0.507 Kg |
| r1 min. | 1.5 mm |
| r3 min. | 1.5 mm |
| r4 min. | 1.5 mm |
| r2 min. | 1.5 mm |
| Size (mm) | 40x75x26 |
| Width (mm) | 26 |
| Bearing number | 33108 |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 75 |
| Calculation factor (e) | 0.35 |
| Calculation factor (Y) | 1.7 |
| (Oil) Lubrication Speed | 6800 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 5000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 80 kN |
| Basic static load rating (C0) | 104 kN |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



33108 PDF download