- Loyal
- 21311 K
21311 K Bearing | Loyal
| 21311 K interchange ISB 21311 K | |
| 21311 K cross reference ISB 21311 K | |
| 21311 K Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 21311 K |
| D | 120 mm |
| d | 55 mm |
| B | 29 mm |
| C | 29 mm |
| K | 3 mm |
| Weight | 1,7 Kg |
| Size (mm) | 55x120x29 |
| Width (mm) | 29 |
| Bearing number | 21311 K |
| Bore Diameter (mm) | 55 |
| Outer Diameter (mm) | 120 |
| (Grease) Lubrication Speed | 5737,5 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 153 kN |
| Basic static load rating (C0) | 163 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



21311 K PDF download