- Loyal
- 21311 E
21311 E Bearing | Loyal
| 21311 E interchange SKF 21311 E | |
| 21311 E cross reference SKF 21311 E | |
| 21311 E Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 21311 E |
| b | 6 mm |
| K | 3 mm |
| d | 55 mm |
| D | 120 mm |
| B | 29 mm |
| Noun | Bearing |
| Bore | 2.165 Inch | 55 Millimeter |
| Width | 1.142 Inch | 29 Millimeter |
| UNSPSC | 31171510 |
| series: | 213 |
| Category | Spherical Roller Bearing |
| Size (mm) | 120x55x29 |
| Enclosure | Open |
| Inventory | 8.0 |
| bore type: | Straight |
| Width (mm) | 29 |
| cage type: | Inner Ring Guided |
| maximum rpm: | 7500 RPM |
| Weight / LBS | 3.761 |
| Bore Profile | Straight |
| Mass bearing | 1.7 kg |
| D1 | 96.2 mm |
| Cage Material | Steel |
| closure type: | Open |
| d2 | 72.7 mm |
| Product Group | B04311 |
| Inch - Metric | Metric |
| fillet radius: | 2 mm |
| cage material: | Steel |
| overall width: | 29 mm |
| bore diameter: | 55 mm |
| Keyword String | Spherical |
| Withdrawal Nut | Not Applicable |
| Relubricatable | Yes |
| Bearing number | 21311 E |
| Limiting speed | 7500 r/min |
| Reference speed | 5600 r/min |
| finish/coating: | Uncoated |
| Rolling Element | Spherical Roller Bearing |
| Mounting Method | Shaft Mount |
| Outside Diameter | 4.724 Inch | 120 Millimeter |
| outer ring type: | Not Split |
| Long Description | 55MM Straight Bore; 120MM Outside Diameter; 29MM Width; C0-Medium Clearance; Shaft Mount; Double Row of Spherical Roller Bearings; Steel Cage Material; Open Enclosure; Relubricatable |
| Manufacturer URL | http://www.skf.com |
| Weight / Kilogram | 1.707 |
| precision rating: | Not Rated |
| Withdrawal Sleeve | Not Applicable |
| outer ring width: | 29 mm |
| outside diameter: | 120 mm |
| bearing material: | Steel |
| Manufacturer Name | SKF |
| Da max. | 109 mm |
| Bore Diameter (mm) | 120 |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| ra max. | 2 mm |
| da min. | 66 mm |
| internal clearance: | C0 |
| Outer Diameter (mm) | 55 |
| Adapter Part Number | Not Applicable Inch | Not Applicable Millimeter |
| da - min. | 66 mm |
| r1,2 min. | 2 mm |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Da - max. | 109 mm |
| ra - max. | 2 mm |
| Calculation factor e | 0.24 |
| D1 ≈ | 96.2 mm |
| d2 ≈ | 72.7 mm |
| static load capacity: | 166 kN |
| Calculation factor - e | 0.24 |
| dynamic load capacity: | 156 kN |
| r1,2 - min. | 2 mm |
| lubrication hole type: | Lubrication Groove & Hole |
| Harmonized Tariff Code | 84823080 |
| Number of Rows of Rollers | Double Row |
| Basic dynamic load rating C | 159 kN |
| operating temperature range: | Maximum of +390 °F |
| Basic dynamic load rating - C | 159 kN |
| Calculation factor Y1 | 2.8 |
| Fatigue load limit Pu | 18.6 kN |
| Calculation factor Y2 | 4.2 |
| Calculation factor Y0 | 2.8 |
| Calculation factor - Y1 | 2.8 |
| Calculation factor - Y2 | 4.2 |
| Calculation factor - Y0 | 2.8 |
| Fatigue load limit - Pu | 18 kN |
| Basic static load rating C0 | 166 kN |
| Basic static load rating - C0 | 163 kN |
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



21311 E PDF download