- Loyal
- 33026JR
33026JR Bearing | Loyal
| 33026JR interchange KOYO 33026JR | |
| 33026JR cross reference KOYO 33026JR | |
| 33026JR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 33026JR |
| e | 0.34 |
| C | 43 mm |
| a | 42,5 mm |
| d | 130 mm |
| D | 200 mm |
| T | 55 mm |
| B | 55 mm |
| Db | 192 mm |
| Cr | 489 |
| Cu | 85.8 |
| Y0 | 0.97 |
| Y1 | 1.76 |
| C0r | 705 |
| a(mm) | 42.5 |
| r min. | 2,5 mm |
| da max | 143 mm |
| Da min | 178 mm |
| r(min) | 2.5 |
| Weight | 6,19 Kg |
| Sb(min) | 12 |
| r1(min) | 2 |
| Da(max) | 190 |
| Da(min) | 178 |
| Db(min) | 192 |
| Sa(min) | 8 |
| da(min) | 142 |
| ra(max) | 2 |
| db(max) | 143 |
| rb max. | 2 mm |
| ra max. | 2 mm |
| Db min. | 192 mm |
| rb(max) | 2 |
| db max. | 143 mm |
| Da max. | 190 mm |
| da min. | 142 mm |
| r2 min. | 2 mm |
| r1 min. | 2 mm |
| Oil lub. | 2300 |
| Category | Bearings |
| Size (mm) | 130x200x55 |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 55 |
| Bearing No. | 33026JR |
| Grease lub. | 1700 |
| Product Group | B04334 |
| Bearing number | 33026JR |
| (Refer.)Mass(kg) | 6.19 |
| Weight / US pound | 13.63 |
| Manufacturer Name | KOYO |
| Bore Diameter (mm) | 130 |
| Outer Diameter (mm) | 200 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Calculation factor (e) | 0,34 |
| (Oil) Lubrication Speed | 2300 r/min |
| Calculation factor (Y0) | 0,97 |
| (Grease) Lubrication Speed | 1700 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 705 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 390 kN |
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



33026JR PDF download