- Loyal
- LJ1-N
LJ1-N Bearing | Loyal
| LJ1-N interchange RHP LJ1-N | |
| LJ1-N cross reference RHP LJ1-N | |
| LJ1-N Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LJ1-N |
| D | 57,15 mm |
| d | 25,4 mm |
| B | 15,875 mm |
| C | 15,875 mm |
| Weight | 0,169 Kg |
| Size (mm) | 25.4x57.15x15.875 |
| Width (mm) | 15,875 |
| Bearing number | LJ1-N |
| Bore Diameter (mm) | 25,4 |
| Outer Diameter (mm) | 57,15 |
| (Grease) Lubrication Speed | 12700 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 18,6 kN |
| Basic static load rating (C0) | 9,7 kN |
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16



LJ1-N PDF download