- Loyal
- LJ1
LJ1 Bearing | Loyal
| LJ1 interchange RHP LJ1 | |
| LJ1 cross reference RHP LJ1 | |
| LJ1 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LJ1 |
| D | 57,15 mm |
| d | 25,4 mm |
| B | 15,875 mm |
| C | 15,875 mm |
| Weight | 0,169 Kg |
| Size (mm) | 25.4x57.15x15.875 |
| Width (mm) | 15,875 |
| Bearing number | LJ1 |
| Bore Diameter (mm) | 25,4 |
| Outer Diameter (mm) | 57,15 |
| (Grease) Lubrication Speed | 12700 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 18,6 kN |
| Basic static load rating (C0) | 9,7 kN |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



LJ1 PDF download