- Loyal
- 33024JR
33024JR Bearing | Loyal
| 33024JR interchange KOYO 33024JR | |
| 33024JR cross reference KOYO 33024JR | |
| 33024JR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 33024JR |
| e | 0.31 |
| C | 38 mm |
| a | 36,2 mm |
| d | 120 mm |
| D | 180 mm |
| T | 48 mm |
| B | 48 mm |
| Db | 171 mm |
| Cr | 375 |
| Cu | 68.5 |
| Y0 | 1.08 |
| Y1 | 1.97 |
| C0r | 540 |
| a(mm) | 36.2 |
| r min. | 2,5 mm |
| da max | 132 mm |
| Da min | 160 mm |
| r(min) | 2.5 |
| Weight | 4,16 Kg |
| Sb(min) | 10 |
| r1(min) | 2 |
| Da(max) | 170 |
| Da(min) | 160 |
| Db(min) | 171 |
| Sa(min) | 6 |
| da(min) | 132 |
| ra(max) | 2 |
| db(max) | 132 |
| rb max. | 2 mm |
| ra max. | 2 mm |
| Db min. | 171 mm |
| rb(max) | 2 |
| db max. | 132 mm |
| Da max. | 170 mm |
| da min. | 132 mm |
| r2 min. | 2 mm |
| r1 min. | 2 mm |
| Oil lub. | 2600 |
| Category | Bearings |
| Size (mm) | 120x180x48 |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 48 |
| Bearing No. | 33024JR |
| Grease lub. | 2000 |
| Product Group | B04334 |
| Bearing number | 33024JR |
| (Refer.)Mass(kg) | 4.16 |
| Weight / US pound | 9.09 |
| Manufacturer Name | KOYO |
| Bore Diameter (mm) | 120 |
| Outer Diameter (mm) | 180 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Calculation factor (e) | 0,31 |
| (Oil) Lubrication Speed | 2600 r/min |
| Calculation factor (Y0) | 1,08 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2000 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 540 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 299 kN |
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2



33024JR PDF download