- Loyal
- 33024A
33024A Bearing | Loyal
| 33024A interchange PSL 33024A | |
| 33024A cross reference PSL 33024A | |
| 33024A Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 33024A |
| C | 38 mm |
| a | 36 mm |
| d | 120 mm |
| D | 180 mm |
| T | 48 mm |
| B | 48 mm |
| Da min | 158 mm |
| da max | 131 mm |
| r min. | 2,5 mm |
| db min | 130 mm |
| Weight | 4,1 Kg |
| Db min. | 172 mm |
| r2 min. | 2 mm |
| ra max. | 2 mm |
| Da max. | 170 mm |
| r3 min. | 0,6 mm |
| Size (mm) | 120x180x48 |
| Width (mm) | 48 |
| Bearing number | 33024A |
| Bore Diameter (mm) | 120 |
| Outer Diameter (mm) | 180 |
| Calculation factor (e) | 0,31 |
| Calculation factor (Y) | 1,97 |
| (Oil) Lubrication Speed | 2540 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 1780 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 311 kN |
| Basic static load rating (C0) | 565 kN |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



33024A PDF download