- Loyal
- 33024 A
33024 A Bearing | Loyal
| 33024 A interchange Loyal 33024 A | |
| 33024 A cross reference Loyal 33024 A | |
| 33024 A Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 33024 A |
| D | 180 mm |
| d | 120 mm |
| T | 48 mm |
| B | 48 mm |
| C | 38 mm |
| a | 36 mm |
| Weight | 4,2 Kg |
| Size (mm) | 120x180x48 |
| Width (mm) | 48 |
| Bearing number | 33024 A |
| Bore Diameter (mm) | 120 |
| Outer Diameter (mm) | 180 |
| (Grease) Lubrication Speed | 1800 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 292 kN |
| Basic static load rating (C0) | 540 kN |
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



33024 A PDF download