- Loyal
- 33024
33024 Bearing | Loyal
| 33024 interchange Timken 33024 | |
| 33024 cross reference Timken 33024 | |
| 33024 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 33024 |
| D | 180 mm |
| d | 120 mm |
| T | 48 mm |
| B | 48 mm |
| C | 38 mm |
| R | 2,5 mm |
| r | 2 mm |
| Weight | 4,19 Kg |
| Size (mm) | 120x180x48 |
| Width (mm) | 48 |
| Bearing number | 33024 |
| Bore Diameter (mm) | 120 |
| Outer Diameter (mm) | 180 |
| Calculation factor (e) | 0,31 |
| Dynamic load rating radial (C) | 352 kN |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8



33024 PDF download