- Loyal
- 33024
33024 Bearing | Loyal
| 33024 interchange NKE 33024 | |
| 33024 cross reference NKE 33024 | |
| 33024 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 33024 |
| C | 38 mm |
| B | 48 mm |
| a | 36 mm |
| d | 120 mm |
| D | 180 mm |
| T | 48 mm |
| Da min | 160 mm |
| da max | 132 mm |
| db min | 131 mm |
| Weight | 4,06 Kg |
| Db min. | 171 mm |
| r1 min. | 2,5 mm |
| r3 min. | 2 mm |
| r4 min. | 2 mm |
| r2 min. | 2,5 mm |
| Size (mm) | 120x180x48 |
| Width (mm) | 48 |
| Limiting speed | 3400 r/min |
| Bearing number | 33024 |
| Bore Diameter (mm) | 120 |
| Outer Diameter (mm) | 180 |
| Calculation factor (e) | 0,31 |
| Calculation factor (Y) | 1,97 |
| Basic dynamic load rating (C) | 302 kN |
| Basic static load rating (C0) | 539 kN |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



33024 PDF download