- Loyal
- NCF29/670-V
NCF29/670-V Bearing | Loyal
| NCF29/670-V interchange NKE NCF29/670-V | |
| NCF29/670-V cross reference NKE NCF29/670-V | |
| NCF29/670-V Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NCF29/670-V |
| S | 10 mm |
| d | 670 mm |
| D | 900 mm |
| E | 846 mm |
| B | 136 mm |
| C | 136 mm |
| d1 | 748 mm |
| D1 | 827 mm |
| Weight | 245 Kg |
| r1 min. | 6 mm |
| r2 min. | 6 mm |
| r3 min. | 6 mm |
| r4 min. | 6 mm |
| Size (mm) | 670x846x136 |
| Width (mm) | 136 |
| Bearing number | NCF29/670-V |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 846 |
| Basic dynamic load rating (C) | 3906 kN |
| Basic static load rating (C0) | 9151 kN |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



NCF29/670-V PDF download