- Loyal
- LJ10
LJ10 Bearing | Loyal
| LJ10 interchange RHP LJ10 | |
| LJ10 cross reference RHP LJ10 | |
| LJ10 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LJ10 |
| D | 400,05 mm |
| d | 254 mm |
| B | 50,8 mm |
| C | 50,8 mm |
| Weight | 25,5 Kg |
| Size (mm) | 254x400.05x50.8 |
| Width (mm) | 50,8 |
| Bearing number | LJ10 |
| Bore Diameter (mm) | 254 |
| Outer Diameter (mm) | 400,05 |
| (Grease) Lubrication Speed | 1300 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 285 kN |
| Basic static load rating (C0) | 350 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16



LJ10 PDF download