- Loyal
- K28X34X14
K28X34X14 Bearing | Loyal
| K28X34X14 interchange NTN K28X34X14 | |
| K28X34X14 cross reference NTN K28X34X14 | |
| K28X34X14 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | K28X34X14 |
| b | 14 mm |
| Fw | 28,000 mm |
| Ew | 34,000 mm |
| Bc | 13,800 mm |
| Dw | 3 mm |
| Lw | 10.8 mm |
| Cr | 17.5 kN |
| C0r | 24.8 kN |
| Mass | 0.02 kg |
| Category | Bearings |
| Inventory | 0.0 |
| Nlim (oil) | 14,000 rpm |
| Product Group | B04144 |
| Nlim (grease) | 9,500 rpm |
| Bearing number | K28X34X14 |
| Manufacturer Name | NTN |
| Weight / Kilogram | 0.026 |
| Bore Diameter (mm) | 28,000 |
| Outer Diameter (mm) | 34,000 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Max operating temperature, Tmax | 120 °C |
| Min operating temperature, Tmin | -20 °C |
| Characteristic cage frequency, FTF | 0.45 Hz |
| Characteristic outer ring frequency, BPF0 | 9.03 Hz |
| Characteristic inner ring frequency, BPFI | 10.97 Hz |
| Characteristic rolling element frequency, BSF | 10.24 Hz |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



K28X34X14 PDF download