- Loyal
- NAF 405517
NAF 405517 Bearing | Loyal
| NAF 405517 interchange JNS NAF 405517 | |
| NAF 405517 cross reference JNS NAF 405517 | |
| NAF 405517 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NAF 405517 |
| C | 17 mm |
| d | 40 mm |
| F | 45 mm |
| D | 55 mm |
| B | 17 mm |
| db | 48,5 mm |
| Db | 45,8 mm |
| Weight | 0,129 Kg |
| r min. | 0,3 mm |
| da max | 44 mm |
| da min. | 42 mm |
| Da max. | 53 mm |
| Size (mm) | 40x55x17 |
| Width (mm) | 17 |
| Bearing number | NAF 405517 |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 55 |
| Basic dynamic load rating (C) | 23,2 kN |
| Basic static load rating (C0) | 47,2 kN |
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



NAF 405517 PDF download