- Loyal
- NCF28/670V
NCF28/670V Bearing | Loyal
| NCF28/670V interchange SKF NCF28/670V | |
| NCF28/670V cross reference SKF NCF28/670V | |
| NCF28/670V Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NCF28/670V |
| E | 783 mm |
| d | 670 mm |
| D | 820 mm |
| B | 88 mm |
| C | 88 mm |
| S | 8 mm |
| D1 | 772 mm |
| d1 | 724 mm |
| Weight | 98 Kg |
| Db max | 805 mm |
| ra max. | 3 mm |
| Da max. | 805 mm |
| da min. | 685 mm |
| r1 min. | 4 mm |
| r4 min. | 4 mm |
| r3 min. | 4 mm |
| r2 min. | 4 mm |
| rb max. | 3 mm |
| das rec. | 718 mm |
| Size (mm) | 670x820x88 |
| Width (mm) | 88 |
| Bearing number | NCF28/670V |
| Limiting speed | 340 r/min |
| Reference speed | 280 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 820 |
| Fatigue load limit (Pu) | 415 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1940 kN |
| Basic static load rating (C0) | 5300 kN |
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



NCF28/670V PDF download