- Loyal
- LJ3/4-RS
LJ3/4-RS Bearing | Loyal
| LJ3/4-RS interchange RHP LJ3/4-RS | |
| LJ3/4-RS cross reference RHP LJ3/4-RS | |
| LJ3/4-RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LJ3/4-RS |
| D | 47,625 mm |
| d | 19.05 mm |
| B | 14,2875 mm |
| C | 14,2875 mm |
| Weight | 0,109 Kg |
| Size (mm) | 19.05x47.625x14.2875 |
| Width (mm) | 14,2875 |
| Bearing number | LJ3/4-RS |
| Bore Diameter (mm) | 19.05 |
| Outer Diameter (mm) | 47,625 |
| Basic dynamic load rating (C) | 14,2 kN |
| Basic static load rating (C0) | 6,7 kN |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



LJ3/4-RS PDF download