- Loyal
- LJ2-NR
LJ2-NR Bearing | Loyal
| LJ2-NR interchange RHP LJ2-NR | |
| LJ2-NR cross reference RHP LJ2-NR | |
| LJ2-NR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LJ2-NR |
| D | 101,6 mm |
| d | 50,8 mm |
| B | 20,6375 mm |
| C | 20,6375 mm |
| Weight | 0,667 Kg |
| Size (mm) | 50.8x101.6x20.6375 |
| Width (mm) | 20,6375 |
| Bearing number | LJ2-NR |
| Bore Diameter (mm) | 50,8 |
| Outer Diameter (mm) | 101,6 |
| (Grease) Lubrication Speed | 7200 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 50,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 31,2 kN |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



LJ2-NR PDF download