- Loyal
- NAF 8511530
NAF 8511530 Bearing | Loyal
| NAF 8511530 interchange JNS NAF 8511530 | |
| NAF 8511530 cross reference JNS NAF 8511530 | |
| NAF 8511530 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NAF 8511530 |
| C | 30 mm |
| d | 85 mm |
| F | 95 mm |
| D | 115 mm |
| B | 30 mm |
| db | 102 mm |
| Db | 96 mm |
| Weight | 0,97 Kg |
| r min. | 1 mm |
| da max | 93 mm |
| da min. | 90 mm |
| Da max. | 110 mm |
| Size (mm) | 85x115x30 |
| Width (mm) | 30 |
| Bearing number | NAF 8511530 |
| Bore Diameter (mm) | 85 |
| Outer Diameter (mm) | 115 |
| Basic dynamic load rating (C) | 70,9 kN |
| Basic static load rating (C0) | 182,4 kN |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4



NAF 8511530 PDF download