- Loyal
- 100DC72300B
100DC72300B Bearing | Loyal
| 100DC72300B interchange KOYO 100DC72300B | |
| 100DC72300B cross reference KOYO 100DC72300B | |
| 100DC72300B Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 100DC72300B |
| B | 300 mm |
| d | 500 mm |
| D | 720 mm |
| Fw | 556 mm |
| db min | 561 mm |
| Weight | 405 Kg |
| r min. | 7 mm |
| da max | 551 mm |
| ra max. | 5,5 mm |
| da min. | 532 mm |
| Da max. | 688 mm |
| Size (mm) | 500x720x300 |
| Width (mm) | 300 |
| Bearing number | 100DC72300B |
| Bore Diameter (mm) | 500 |
| Outer Diameter (mm) | 720 |
| Basic dynamic load rating (C) | 5580 kN |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



100DC72300B PDF download