- Loyal
- LJ7.1/2
LJ7.1/2 Bearing | Loyal
| LJ7.1/2 interchange RHP LJ7.1/2 | |
| LJ7.1/2 cross reference RHP LJ7.1/2 | |
| LJ7.1/2 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LJ7.1/2 |
| D | 317,5 mm |
| d | 190,5 mm |
| B | 44,45 mm |
| C | 44,45 mm |
| Weight | 14,5 Kg |
| Size (mm) | 190.5x317.5x44.45 |
| Width (mm) | 44,45 |
| Bearing number | LJ7.1/2 |
| Bore Diameter (mm) | 190,5 |
| Outer Diameter (mm) | 317,5 |
| (Grease) Lubrication Speed | 1800 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 231 kN |
| Basic static load rating (C0) | 245 kN |
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



LJ7.1/2 PDF download