- Loyal
- LJ5/8-2Z
LJ5/8-2Z Bearing | Loyal
| LJ5/8-2Z interchange RHP LJ5/8-2Z | |
| LJ5/8-2Z cross reference RHP LJ5/8-2Z | |
| LJ5/8-2Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LJ5/8-2Z |
| D | 39,6875 mm |
| d | 15,875 mm |
| B | 11,1125 mm |
| C | 11,1125 mm |
| Weight | 0,059 Kg |
| Size (mm) | 15.875x39.6875x11.1125 |
| Width (mm) | 11,1125 |
| Bearing number | LJ5/8-2Z |
| Bore Diameter (mm) | 15,875 |
| Outer Diameter (mm) | 39,6875 |
| Basic dynamic load rating (C) | 10,9 kN |
| Basic static load rating (C0) | 5 kN |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



LJ5/8-2Z PDF download