- Loyal
- LJ5
LJ5 Bearing | Loyal
| LJ5 interchange RHP LJ5 | |
| LJ5 cross reference RHP LJ5 | |
| LJ5 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LJ5 |
| D | 228,6 mm |
| d | 127 mm |
| B | 34,925 mm |
| C | 34,925 mm |
| Weight | 6,35 Kg |
| Size (mm) | 127x228.6x34.925 |
| Width (mm) | 34,925 |
| Bearing number | LJ5 |
| Bore Diameter (mm) | 127 |
| Outer Diameter (mm) | 228,6 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2700 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 154 kN |
| Basic static load rating (C0) | 133 kN |
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



LJ5 PDF download