- Loyal
- TRI 8511850
TRI 8511850 Bearing | Loyal
| TRI 8511850 interchange IKO TRI 8511850 | |
| TRI 8511850 cross reference IKO TRI 8511850 | |
| TRI 8511850 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | TRI 8511850 |
| d | 85 mm |
| D | 118 mm |
| B | 50,5 mm |
| C | 50 mm |
| S | 3 mm |
| Fw | 93 mm |
| da max | 91 mm |
| Weight | 1,64 Kg |
| r min. | 1 mm |
| da min. | 90 mm |
| Da max. | 113 mm |
| Category | Bearings |
| Inventory | 0.0 |
| Size (mm) | 85x118x50.5 |
| Width (mm) | 50,5 |
| Product Group | B04144 |
| Bearing number | TRI 8511850 |
| Weight / Kilogram | 0 |
| Manufacturer Name | IKO |
| Bore Diameter (mm) | 85 |
| Outer Diameter (mm) | 118 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Basic dynamic load rating (C) | 165 kN |
| Basic static load rating (C0) | 329 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16



TRI 8511850 PDF download