- Loyal
- K263031ZWPCSP
K263031ZWPCSP Bearing | Loyal
| K263031ZWPCSP interchange KBC K263031ZWPCSP | |
| K263031ZWPCSP cross reference KBC K263031ZWPCSP | |
| K263031ZWPCSP Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | K263031ZWPCSP |
| Fw | 26 mm |
| Ew | 30 mm |
| Bc | 31 mm |
| Weight | 0.015 Kg |
| Bearing number | K263031ZWPCSP |
| Bore Diameter (mm) | 26 |
| Outer Diameter (mm) | 30 |
| (Grease) Lubrication Speed | 10000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 12,4 kN |
| Basic static load rating (C0) | 20,5 kN |
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



K263031ZWPCSP PDF download